Discovering San Marino

April 19, 2019Milena

San Marino is a very small country immersed in (or better said, surrounded by) Italy, so it is often confused as part of it, since italian is also the official language spoken by its inhabitants.

San Marino is as mentioned incredibly small. For this reason, it makes a great addition to any Italian trip you might be planning, but there is no way I would ever advice making San Marino the main point of your trip, simply because spending more than one day visiting this place might get boring after a while. BUT at the same time, if you have the opportunity of going there for just one day, take it. The incredible and breathtaking views you might enjoy from the San Marino Belvedere are so beautiful that it’s so hard to express it in words.

The medieval architecture is the heart of the place. It is impossible not to admire the wonderful castles all over this tiny country. Walking in between all of those incredible pieces of art feels simply amazing, so again, I would highly advise to see this place at least once in your life if you are gonna find yourself in the surroundings.

It’s also good to mention that it’s not a place for some “crazy fun” or else, but rather something for a whole family to enjoy, so don’t hesitate and take your fam on the trip with you, just like I did!

Behind the scenes with the souvenirs and the best mum ever
And one more shoutout to the best models, my mom Monica & my dog Romeo

As you can see from the pictures, San Marino really serves breathtaking views that you can enjoy on a very chill day. If you want to unwind for a day, just visit this place and you will suddenly feel like all of your problems are gone and you just traveled back to the medieval times! Make some time in your busy schedule to visit this place and I can guarantee that you won’t regret it 🙂

***

Odkrywając San Marino

San Marino to malutkie państwo w pełni otoczone poprzez Włochy. Wiele ludzi mylnie myśli o San Marino jako o jednym z włoskich miast, także z tego powodu, że oficjalnym językiem jest tam język włoski, natomiast jest to pełnoprawne mikro-państwo, które rządzi się swoimi prawami.

San Marino jak już wspomniałam jest niezwykle małe. Z tego powodu wizyta tam jest świetnym dodatkiem do każdej z wycieczek do Włoch, natomiast planowanie wyjazdu biorąc pod uwagę jedynie San Marino zdecydowanie mija się z celem. Po prostu więcej niż jeden dzień spędzony tam może przerodzić się w nudę. ALE z drugiej strony, jeżeli tylko macie możliwość dodać to miejsce do Waszego planu na jeden dzień, wykorzystajcie ją. Przepiękne i wyjątkowe widoki, które możecie podziwiać z Belwederu San Marino są nie do opisania słowami.

Średniowieczna architektura jest sercem tego miejsca. Nie jest możliwym nie zachwycić się patrząc na te niezwykłe zamki rozsiane po całym, niewielkim państwie-mieście. Chodząc pomiędzy nimi w labiryntach możemy poczuć się zdecydowanie inaczej niż na codzień, więc obejrzenie tego miejsca conajmniej raz w życiu jest czymś, co warto zrobić, jeżeli znajdujecie się w pobliżu.

Dobrze jest też wspomnieć o tym, że nie jest to miejsce na “szaleństwa”, ale raczej miejsce, w które można wybrać się z rodziną. Nie zwlekajcie więc i weźcie ze sobą na wycieczkę Waszą rodzinę, tak jak zrobiłam to ja!

Za kulisami z pamiątkami i najlepszą mamą na świecie
I jeszcze jedno zdjęcie moich ulubionych modeli, moja piękna mama Monika i pies Romeo

Jak możecie sami zaobserwować na zdjęciach, San Marino zdecydowanie serwuje nieziemskie widoki, którymi można napawać się podczas spokojnego dnia. Jest to idealne miejsce na zapomnienie o swoich codziennych problemach i podróż w architekturalną przeszłość. Przy okazji najbliższej wycieczki do Włoch znajdź więc czas w grafiku na odwiedzenie tego przepięknego zakątka świata, a z pewnością tego nie pożałujesz! 🙂

Comments (1)

  • Tori

    January 14, 2020 at 5:02 pm

    San Marino captivates me, I plan to be there this summer. Great photos, thanks!

Leave a comment

Your email address will not be published.

Prev Post

Cruise preparations - Full guide to things you need to do before your cruise to feel 100% ready

April 12, 2019

Next Post

Dance Tourism - Why exactly people travel for dance festivals?

April 26, 2019
🇺🇸🇮🇹🇵🇱